Evenimente

Invitatie la cea de-a II-a editie a Conferintei anuale de Achizitii publice a Facultatii de Drept din cadrul Universitatii din Bucuresti

Joi, 25 mai, Masterul de Achiziții Publice, Concesiuni şi PPP, Facultatea de Drept a Universităţii din Bucuresti, PPP Research Center, Revista Română de Parteneriat Public – Privat şi Editura Universul Juridic organizează conferinţa anuală de Achiziţii publice a Facultăţii de Drept din cadrul Universităţii din Bucureşti.

Evenimentul va avea loc la Aula Magna a Facultăţii de Drept a Universităţii din Bucureşti (Bd. Mihail Kogălniceanu nr. 36-46).

Conferinţa se va desfăşura conform următorului program:

9,00 – 9,30 – Înregistrarea participanţilor

9,30 – 9,45 – Prof. univ. dr. Flavius Antoniu Baias, Decanul Facultăţii de Drept a Universităţii din Bucureşti – Alocuţiune introductivă

9,45 – 10,45 – PANELUL I. Moderator – Conf. univ. dr. Monica Raţiu

-          Prof. univ. dr. Simona Gherghina, Facultatea de Drept a Universității din București

o    Dincolo de risc: aplicarea impreviziunii în contractele de achiziţii publice şi în contractele de concesiune

-          Prof. univ. dr. Dacian Dragoş, Universitatea Babeş Bolyai din Cluj-Napoca

o    Achiziţii publice pentru inovare. Aspecte legale şi practice

10,45 – 11,15 – Pauză de cafea.

11,15 – 12,15 – PANELUL II.  Moderator – Conf. univ. dr. Alexandru Sorin Ciobanu

-          Conf. univ. dr. Monica Raţiu – Facultatea de Drept a Universității din București

o    Particularităţi ale plăţilor directe către subcontractori în achiziţiile publice

-          Conf. univ. dr. Adriana Almăşan – Facultatea de Drept a Universității din București

o    Ajutorul de stat în achiziţiile publice

12,15 – 13,15 – Pauză de masă.

13,15 – 15,00 – PANELUL III. Moderator – Prof. univ. dr. Simona Gherghina

-          Conf. univ. dr. Alexandru Sorin Ciobanu, Facultatea de Drept a Universităţii din Bucureşti

o    Probleme specifice privind soluţionarea litigiilor privind contractele administrative – comparaţie între Legea nr. 101/2016 şi Legea nr. 554/2004

-          Dr. Florentina Drăgan – Consilier de soluţionare, membru al Colegiului de conducere al CNSC

o    Soluţionarea contestaţiilor în faţa CNSC versus instanţa de judecată

-          Conf. univ. dr. Cristian Clipa – Facultatea de Drept a Universităţii de Vest din Timișoara

o    Ce, cum şi de ce remediem într-o procedură de atribuire a unui contract public?

Conferinţa va avea un caracter interactiv, motiv pentru care participanţii sunt rugaţi să transmită pe adresa de e-mail orice problemă de drept în vederea supunerii la dezbateri în cadrul conferinţei.

IMPORTANT: Înscrierea va fi confirmată doar după primirea dovezii de plată.

Înscrierile se pot face până luni, 22 mai:

Taxa de participare este de 250** de lei și include:

– Mapa evenimentului și diploma de participare;

– Un exemplar al cărții „Noua legislație a achizițiilor publice și a concesiunilor”;

– Pauzele de cafea și pauza de masă.

REDUCERI:

– Pentru studenți, masteranzi sau doctoranzi, precum și pentru stagiarii profesiilor juridice, reducerea este de 50% (taxa devenind 125 de lei/pers).

– Pentru 2 participanți din cadrul aceleiași firme se oferă o reducere de 10% din prețul pachetului ales (taxa devenind 225 de lei/pers).

– Pentru 3 sau mai mulți participanți din cadrul aceleiași firme se oferă o reducere de 15% din prețul pachetului ales (taxa devenind 212,5 lei de lei/pers).

*Reducerile nu se cumulează.

**Toate prețurile conțin TVA.

IMPORTANT:

Persoanele care au achitat taxa de participare, dar care, din motive obiective, nu mai pot participa la conferință, pot solicita returnarea banilor până cel târziu vineri, 15 mai 2017. Solicitările ulterioare nu vor fi luate în calcul, având în vedere costurile logistice aferente manifestării. Mulțumim pentru înțelegere.

Pentru mai multe informații sau înscrieri – e-mail sau tel. 0733.674.555.

Data publicării: 12.05.2017