Preselecţie pentru concursul Charles Rousseau

Vineri, 4 noiembrie 2016, orele 17h00 se va reorganiza la Catedra de Drept Public, preselecția pentru:

-Concursul de procese simulate în drept internațional public Charles Rousseau [Cotonou (Benin), 28 aprilie-6 mai 2017];

Candidații trebuie sa cunoască foarte bine limba franceză si sa aibă cunostinte solide de drept internațional public. Preselecțiile vor consta într-un interviu în limba franceză, privind aspecte de drept international public.

Persoana de contact:

Irina Munteanu

Concursul internaţional de procese simulate Charles Rousseau este un concurs francofon, deschis cursantilor unor forme de învăţământ superior şi destinat dezvoltării cunoştinţelor în materia dreptului internaţional public. Echipele se confruntă în baza unui caz fictiv, pentru care trebuie să prezinte memorii scrise şi să pledeze ulterior în faţa unor specialişti de drept internaţional.

Concursul îşi propune să aducă împreună oameni de ştiinţă care împărtăşesc limba franceză şi să aprofundeze diverse aspecte juridice de actualitate.

Creat în 1985, acest concurs îşi atrage numele de la unul din autorii eminenţi ai doctrinei franceze postbelice în materia dreptului internaţional : Charles Rousseau (1902-1993).

Fiecare instituţie participantă se prezintă cu 2 echipe a câte 2 oratori, reprezentând interesele fiecăruia dintre cele două state sau entităţi, părţi ale diferendului. Universităţile selecţionate se întâlnesc în cadrul unei probe internaţionale care se desfăşoară în fiecare an în alt oraş. Aceste probe comportă o fază scrisă (depunerea memoriilor) şi o fază orală (pledoariile).

Scopul concursului este de a permite studenţilor să pună în practică şi să aprofundeze cunoştinţele lor în materia dreptului internaţional public, favorizând contactele între studenţi francofoni de culturi şi naţionalităţi diferite.

Data publicării: 31.10.2016